21.02 - DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

 


JĘZYK OJCZYSTY - pierwszy poznawany i doświadczany przez człowieka język,  w którym porozumiewa się z otoczeniem. Mowa ojczysta ma bardzo duży udział w poznawaniu świata i kształtowaniu osobowości, powodując, że człowiek utożsamia się z nią, a w dorosłym życiu zazwyczaj w niej myśli, śni, liczy czy modli się (definicja wg. S. Draf'a, R. Stephens'a).

21.02 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. 

Data 21.02 odnosi się do tragicznych wydarzeń z Bangladeszu. W 1952 roku odbywały się tam demonstracje w których domagano się  nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Podczas demonstracji wybuchły zamieszki, podczas których zginęło pięciu studentów uniwersytetu w Dhace.

Celem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest pomoc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Wiele języków na świecie zagrożonych jest wyginięciem: według ONZ w 2016 r. co najmniej 40%, natomiast od 1950 r. zanikło aż 250 języków.

Ciekawostki o języku polskim:

  • Na całym świecie po polsku mówi około… 50 mln ludzi! Oczywiście większość z nich mieszka w Polsce, ale duże polskojęzyczne społeczności znajdziemy również m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Argentynie, Brazylii i Białorusi. 
  • Język polski należy do grupy języków słowiańskich, podobnie jak rosyjski, bułgarski, słowacki czy chorwacki. 
  • Pierwsze znane pełne zdanie po polsku pochodzi z Księgi Henrykowskiej z 1270 roku i dotyczy opisu życia  codziennego w ówczesnych czasach. Mąż mówi do żony: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj” (w wolnym tłumaczeniu: „Odpocznij Kochanie, dzisiaj ja pozmywam.”).
  • Polski alfabet (jak większość alfabetów krajów europejskich) powstał na bazie alfabetu łacińskiego i składa się z 32 liter. 9 z nich nie znajdziemy jednak w żadnym innym alfabecie. Są to: ą, ć, ę, ł, ń ó, ś, ż, ż.
  • W dużym przybliżeniu przeciętny Polak czynnie zna (czyli używa w wypowiedziach) nie więcej niż kilkanaście tysięcy słów, natomiast biernie (rozumie, ale nie używa) – ok. 30 tysięcy słów.
  • Według 3 niezależnych źródeł: Internetu, opinii publicznej i amerykańskich naukowców, polski jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie.

NOWOŚCI W BIBLIOTECE! 🎁