WYNIKI KONKURSU!





Drodzy Czytelnicy!

Wszystkim bardzo dziękuję za udział w konkursie.

Oto odpowiedzi na pytania konkursowe:

 1. Wyrazy bliskoznaczne do słowa książka (przykłady): dzieło, tom, wolumin, utwór, encyklopedia, podręcznik, księga, lektura, druk itp. 

2. Związki frazeologiczne związane z książką i czytaniem (przykłady): czuć pismo nosem; mól książkowy; czytać od deski do deski; chodząca biblioteka; czytać między wierszami; coś komuś jest pisane; biały kruk; pożerać/połykać/pochłaniać książki itp.

  • 3. Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury zdobyli: Henryk Sienkiewicz; Władysław Reymont; Czesław Miłosz; Wisława Szymborska; Olga Tokarczuk.

    4. Światową Stolicą Książki w 2021 roku jest Tbilisi - stolica Gruzji. 


    W konkursie zwyciężyły następujące osoby:
    1. Maja H. - kl. VIa
    2. Joanna K.  - kl. VIIIa
    3. Teresa Sz.-B. - kl. VIIb


    Zwyciężczyniom serdecznie gratuluję i zapraszam do biblioteki po odbiór nagród :)

    Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich



    Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Pomysł organizacji tego święta zrodził się w Katalonii (Hiszpania). Zgodnie z tradycją w ten dzień Katalończycy wręczali kobietom czerwone róże, mające symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom obdarowując ich książkami. Od 1930 roku - 23 kwietnia stał się oficjalnym Dniem Książki.


    Z tej okazji przygotowałam dla Was szybki konkurs. Pierwsze trzy osoby, które prawidłowo odpowiedzą na pytania otrzymają nagrody. Wszyscy uczestnicy otrzymają punkty za zachowanie. Na Wasze odpowiedzi czekam do  poniedziałku 26.04, ale ... kto pierwszy, ten lepszy ;) Odpowiedzi przysyłajcie na adres biblioteka@spradwanice.pl  - w mailu proszę podać swoje imię i nazwisko oraz klasę.
    Zapraszam :)

    Zadania konkursowe:
    1. Podaj 3 wyrazy  bliskoznaczne do słowa książka. 
    2. Podaj 3 związki frazeologiczne związane z książką i czytaniem.
    3. Wymień 3 polskich pisarzy, którzy otrzymali Literacką Nagrodę Nobla.
    4. Które miasto jest Światową Stolicą Książki w 2021 roku?
    5. Podaj tytuł ulubionej książki i opisz ją jednym zdaniem. 

    Powodzenia!

    Regulamin konkursu:
    1. W konkursie może wziąć udział każdy uczeń ze szkoły podstawowej im. Jana Brzechwy w Radwanicach, który zapozna się z regulaminem konkursu.

    2. Odpowiedzi wysyłamy na adres mailowy biblioteka@spradwanice.pl podając swoje imię i nazwisko oraz klasę.

    3. Jeden uczeń może przesłać jeden komplet odpowiedzi; odpowiedzi grupowe nie będą brane pod uwagę.

    4. Odpowiedzi należy przesłać do 26.04.


    5. Trzy osoby, które najszybciej udzielą poprawnych odpowiedzi otrzymają nagrody rzeczowe.

    6. Wszyscy uczestnicy otrzymają punkty za zachowanie.


    PROPOZYCJE CZYTELNICZE - KWIECIEŃ

    Przedstawiam Wam kolejne ciekawe propozycje książek do poczytania w wolnym czasie ;)

    Dla młodszych czytelników:

    1. Książki z cyklu "Filipek" Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby





    Bohaterem książek jest pomysłowy Filipek, który lubi swoich rodziców, kolegów z osiedla oraz klub FC Barcelona. Jest obdarzony wyjątkowo ciekawską naturą, która nieustannie wpędza go w tarapaty. Jednak chłopiec się nie poddaje i wciąż uczy się życia na własną rękę. Bywa to bardzo zabawne! 


    2. Książki z cyklu "Hania Humorek" Megan McDonald



    Główna bohaterka - Hania Humorek - jest nieco ... humorzasta ;) Książki opisują jej codzienne, zwyczajne życie, które pełne jest niezwyczajnych przygód i zaskakujących sytuacji. Obok Hani poznajemy także jej brata Smrodka, najlepszego przyjaciela Ryśka i wiecznie problematycznego Franka Perełkę...


    3. "Pippi Pończoszanka" Astrid Lindgren



    Historia o Pippi Pończoszance - najsilniejszej i najbardziej niesfornej dziewczynce, która mieszka samotnie w Willi Śmiesznotce. Towarzyszą jej koń i małpka, na podłodze zaś stoi walizka pełna złotych monet. Pippi nie chodzi również do szkoły. Jej niekonwencjonalne zachowanie jest wyzwaniem dla mieszkańców miasteczka: budzi zgorszenie dorosłych oraz zachwyt rówieśników.


    A dla starszych czytelników polecam:

    1. "Gwiazd naszych wina" John Green


    Widzieliście film? To teraz koniecznie przeczytajcie książkę! (A jeśli nie widzieliście filmu, to, oczywiście, najpierw przeczytajcie książkę! - Bo to na jej podstawie powstał film.) Historia nieuleczalnie chorej na raka Hazel i Augustusa - byłej szkolnej gwiazdy koszykówki, któremu choroba pokrzyżowała życiowe plany na pewno na długo pozostanie w Waszej pamięci.

    2. "Ten obcy" Irena Jurgielewiczowa


    Czwórka przyjaciół jest zaskoczona pojawieniem się na "ich" wyspie obcego chłopaka, potrzebującego pomocy. O jego przybyciu nie informują dorosłych, jednak nie zdają sobie sprawy, że Zenek ma za sobą bolesne przeżycia i nie jest tym, za kogo się podaje. Wkrótce sytuacja zmusi go do ujawnienia prawdy...

    3. "Kłamczucha" Małgorzata Musierowicz


    Ona - ósmoklasistka z Łeby marząca o karierze aktorki, dziewczyna o dużym temperamencie, z tak zwanym charakterem, inteligentna, lubiąca nieco ubarwić rzeczywistość drobnym kłamstwem. On - licealista z Poznania spędzający wakacje w Łebie, sensacyjna zawartość białego Mirafiori oraz esencja męskiego czaru. Co się wydarzy? Tego dowiecie się z powieści Małgorzaty Musierowicz ;)

    Zapraszam!

    NOWOŚCI W BIBLIOTECE! 🎁