Spotkanie z Andrzejem Maleszką

Kto zna "Magiczne drzewo", łapa w górę!



"Magiczne drzewo. Czerwone krzesło", "Magiczne drzewo. Cień smoka", "Magiczne drzewo. Gra"... Na półkach bibliotecznych czekają na Was książki pełne magii i przygód. A już w niedzielę 25 marca we Wrocławiu będziecie mogli spotkać się z autorem tych popularnych powieści, Andrzejem Maleszką. Kto chciałby zobaczyć twórcę, reżysera i pisarza, laureata nagród, ma teraz okazję. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Kody w ruch!

Dzisiaj, według kalendarza, Pierwszy Dzień Wiosny. Ale dziś też pierwszy dzień działalności Koła Bibliotecznego. W ruch poszły kody kreskowe, książki, długopisy i kartki. Co za tydzień? Bibliotecznym entuzjastom tak się spodobało, że w roli głównej zapewne też kody :-)


Biblioteczni maniacy poszukiwani :-)

Zapach książek unoszący się w powietrzu, kody kreskowe na książkach, regały pełne woluminów, kącik czytelniczy z pufami i stos czasopism - jeśli pojawił się Wam na twarzy uśmiech na samą myśl o tym, zapraszam do udziału w Kole Bibliotecznym.



Co będziemy robić? Porządkować księgozbiór, komputeryzować bibliotekę, tworzyć gazetki ścienne, organizować szkolne wydarzenia promujące czytelnictwo, rozmawiać na interesujące Was tematy i czytać, czytać, czytać... Wszelkie pomysły związane z działalnością Koła mile widziane.

Spotykamy się w środy w godzinach 11.15-12.00 oraz 14.10-14.55, oczywiście w bibliotece szkolnej.

Do zobaczenia!

Na poniedziałek - o Warsie i Sawie oraz o Bazyliszku słów kilka

Dlaczego Warszawa to Warszawa? I od kiedy woda w Morzu Bałtyckim jest słona?

Na początek tygodnia powyższe pytania są dla rozruszania się. Kto przypadkiem zapomniał, jak brzmi Legenda o Popielu i Mysiej Wieży albo Legenda o Smoku ze Smoczej Jamy, może zajrzeć do biblioteki i zapoznać się z audiobookiem "Legendy Polskie" Wandy Chotomskiej. Tekst jest czytany przez aktora, Wiktora Zborowskiego.



Wanda Chotomska to m.in. autorka książek dla dzieci i młodzieży, audycji radiowych i telewizyjnych. Została uhonorowana Orderem Uśmiechu.

Wiktor Zborowski to aktor, znany m.in. z "Ogniem i mieczem" - grał Longinusa Podbipiętę. Udzielił też swojego głosu Mufasie z "Króla Lwa".

Zapraszam do biblioteki :-)

Na weekend... może lektura?

Kto nie lubi nosić książek w plecaku albo woli czytać ebooki lub słuchać audiobooków, może skorzystać z portalu Wolnelektury.pl. Warto tam zajrzeć również gdy dana lektura nie jest dostępna w bibliotece. Może ją tam odnajdziecie?


Dorota Terakowska - co o niej wiecie?


Dzień Kobiet już niedługo. Z tej okazji życzymy wszystkim kobietom - małym i dużym - znakomitych wyborów czytelniczych i żeby odnalazły w książkach to, czego tam szukają.



Warto też dowiedzieć się czegoś o znanej polskiej pisarce - Dorocie Terakowskiej:

"Terakowska Dorota, ur. 30 VII 1938, Kraków, zm. 4 I 2004, tamże, powieściopisarka, dziennikarka;
 
związana m.in. z „Przekrojem” (od 1961), „Gazetą Krakowską”; 1986 w drugim obiegu opublikowała powieść rozrachunek z PRL Guma do żucia; następnie pisała gł. powieści fantasy, bliskie poetyce twórczości J.R.R. Tolkiena i U. Le Guin (m.in. Władca Lewawu 1989, Córka Czarownic 1992, Lustro Pana Grymsa 1995, W krainie kota 1996, Samotność Bogów 1998, Tam gdzie spadają anioły 1999); do tematyki psychol.-obyczajowej powróciła w świetnie skonstruowanych, wielowymiarowych, wysmakowanych artystycznie powieściach Poczwarka (2001, o małżeństwie stającym wobec wyzwania zaakceptowania i wychowania córki z zespołem Downa) i Ono (2003, o młodej dziewczynie z prowincji oczekującej dziecka)"¹.
 
¹Źródło: Terakowska Dorota [online]. [dostęp: 5.03.2018] Dostępny w Internecie: https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Terakowska-Dorota;4675803.html.
 
W bibliotece znajdziecie książki pisarki: "Władca Lewawu", "Tam gdzie spadają Anioły" i "Córka Czarownic". Zapraszam do lektury :-)

Ożywiliśmy się!

Biblioteka żyje wtedy, gdy przychodzą do niej czytelnicy. A w poniedziałek oficjalnie pasowani na czytelników zostali uczniowie klas Ia i Ib. W czasie pasowania nie byli jednak sami - towarzystwa dotrzymywali im Wróżka, krasnale, Kot w butach (a raczej na nartach), Kopciuszek czy też Wilk. Bajkowi bohaterowie byli nieco obszarpani, ale po pewnym czasie wszystko się wyjaśniło - okazało się, że poprzedni mali czytelnicy nie szanowali książek, z których pochodzili.

NOWOŚCI W BIBLIOTECE! 🎁